Podolux

Aktualności

Witam na moim blogu

Witam na moim blogu
Będę tu dla Państwa systematycznie umieszczać poradniki z zakresu podologii czyli kończyny dolnej a więc o stopach.

Dziś chciałabym przybliżyć Państwu bolesnej przypadłości u wielu osób o problemie  często spotykanym w gabinecie podologicznym.

A więc porozmawiajmy o odciskach.
No właśnie…

Co to jest odcisk?
Skąd się bierze?
Jak można temu zaradzić?
Odcisk jest to mała zrogowaciała skóra z rdzeniem w środku, drążącym do zakończeń nerwowych, które przy ucisku powodują ból. Powstają wskutek ciągłego nacisku lub tarcia.

Przyczyn powstawania odcisków jest wiele.
Są to zbyt ciasne buty, cienka podeszwa, uprawianie intensywnego sportu, nadwaga ,potliwość stóp ale bardzo często są to deformacje stóp. Miejscem gdzie najczęściej umiejscawiają się odciski to śródstopie,boczna krawędź stopy pod małym palcem oraz przestrzenie międzypalcowe. Cierpiący pacjenci szukają różnych sposobów aby sobie ulżyć w bólu. I albo kupują szersze obuwie, bądź też próbują pozbyć się intruza przy użyciu nożyczek, cążek albo innych narzędzi ostrych. Najczęściej jednak idą do apteki gdzie nabywają płyny lub maści na odciski dostępne bez recepty. Preparaty te zawierają kwas, a więc mają działanie keratolityczne tzn żrące. Nikt nie informuje pacjenta aby przed aplikacją zabezpieczyć zdrową skórę tłustym kremem lub oliwką. Sami pacjenci często też nie czytają ulotki. Efektem takiego działania jest zmacerowana skora tzn uszkodzona ale tylko powierzchownie – rdzeń zostaje w środku. Działanie właściwie bezowocne. Odcisk nie usunięty a ból większy, ponieważ zwiększył się obszar dolegliwości , a przy tym powstał stan zapalny.

A więc co robić? Jak pozbyć się niechcianego gościa na stopie kiedy on tak utrudnia życie?
Odpowiem krótko.
Udać się do gabinetu podologicznego, gdzie specjalista znajdzie skuteczne rozwiązanie. I tu bez lęku…

Z uwagi na to że odcisk jest częścią zrogowaciałą- nieunerwiony i nieukrwiony.
Podolog odpowiednim narzędziem usunie zrogowacenie i wyłuska rdzeń, który praktycznie jest sprawcą bólu.
Po zabiegu zaaplikuje odciążenie aby nowo odkryta skora mogła się zregenerować.

Ale to nie koniec.
Bo raz usunięty odcisk nie znaczy że nie wróci.  Aby zażegnać problem należy usunąć przyczynę.

No dobrze- ktoś zapyta.
A jaka jest przyczyna?
Przyczyną może być np deformacja. Dlatego podolog przed przystąpieniem do zabiegu ogląda stopy, przeprowadza wywiad aby można było ustalić przyczynowe powstawanie odcisków.
Po co więc cierpieć?

Zamiast próbować bezskutecznie samemu się pozbyć uciążliwej przypadlości udajmy się do gabinetu podologicznego do czegoPaństwa gorąco  zachęcam aby cieszyć się życiem bez bólu.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies "ciasteczek", aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz POLITYKĘ PRYWATNOŚCI
Zaakceptuj i zamknij